x
Preloader

Porównywarka pożyczek

x

wpisz swój adres e-mail

poinformujemy cię o nowych ofertach

Zmiany następują błyskawicznie

Kalendarz19 Cze 2017 roku

Obserwując zmiany, które mają miejsce w ostatnich latach na polskim rynku finansowym jeszcze kilka miesięcy temu można było dostać zawrotu głowy. Dotyczy to kilku aspektów – prawnych, marketingowych, związanych z procedurami zaciągania zobowiązań i rozwiązań technicznych.

Zmiany prawne

Te wiążą się przede wszystkim z uregulowaniem zasada funkcjonowania pozabankowych firm pożyczkowych. Do marca 2016 roku mieliśmy na rynku ogromną ilość takich firm, których oferty nierzadko były ogłaszane na słupach.  Od marca 2016 roku pożyczkodawca nie może dowolnie kształtować górnej bariery opłat i prowizji, bowiem obowiązuje już konkretny przelicznik. Dodatkowo by założyć pozabankową firmę pożyczkową należy posiadać wkład własny w minimalnej kwocie 200 000 złotych i środki te nie mogą pochodzić z pożyczek. Firmy pozabankowe mają teraz już nad sobą organ kontrolny, czyli  Komisję Nadzoru Finansowego (Dziennik Ustaw 2015 r. poz. 1357 z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym).

Zmiany marketingowe

Albo raczej zmiany będące efektem konkurencji i działań marketingowych. Tu przede wszystkim idzie o nowe rodzaje pożyczek. Do najpopularniejszych należą “chwilówki” i pożyczki “darmowe”. Te pierwsze są na ogół na niewielkie kwoty (do 3 500 złotych) i zwykle pożyczkobiorca ma miesiąc na spłatę. Pożyczki darmowe są formą zachęty do dalszego korzystania z usług konkretnej firmy pożyczkowej lub banku (banki też wykorzystują te pomysły). Darmową pożyczkę (zwykle w kwocie nie większej niż 1000 złotych) można uzyskać jeśli po raz pierwszy korzysta się z usług banku lub pozabankowej firmy pożyczkowej. Nie jest przy tym sprawdzana zdolność kredytowa pożyczkobiorcy. Pożyczki darmowe mają w swojej ofercie między innymi – halopozyczka.pl, chwilowkomat.pl i banknot.pl

Zmiany w procedurach

Jeśli idzie o pożyczki w firmach pozabankowych to wprowadzono wiele ułatwień proceduralnych. Tu również na ułatwienia w procedurach może mieć wpływ wysokość zaciąganej pożyczki. Przy kwotach niewielkich (choć czasem nawet do kilkudziesięciu tysięcy) jest możliwość uzyskania pożyczki bez BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Bywają oferty dla przedsiębiorców nie tylko bez BIK, ale czasem i bez zaświadczeń ZUS i US. Wtedy wystarczy tylko dowód osobisty, pełnoletność i posiadanie konta bankowego.

Ułatwienia techniczne

Najistotniejszym jest to, że większość pożyczek już załatwiamy online. Mając do dyspozycji na portalach pożyczkowych łatwe w obsłudze interfejsy z możliwością błyskawicznego obliczenia opłat i prowizji. Mogą być pożyczki również na telefon i sms. Na przelew pożyczkobiorca czeka od kilkunastu minut do 48 godzin (w wypadku znacznych kwot). Coraz bardziej popularnym w Polsce sposobem uzyskania niewielkich pożyczek są pożyczkomaty.